Cegła klinkierowa - co to jest i jakie ma właściwości
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Kamień wapienny, zwany potocznie cegłą klinkierową, stanowi materiał budowlany wypalany w temperaturze 1100-1300 stopni Celsjusza, co odróżnia go od tradycyjnej ceramiki wypalanej jedynie do 850-1000 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura sprzyja uzyskaniu niskiej nasiągliwości poniżej 6% oraz wytrzymałości na ściskanie w przedziale 25-60 MPa, przy jednoczesnej gęstości 1800-2100 kg/m3.
Definicja tego bloczka ceramicznego wymaga zwrócenia uwagi na proces wypalania, który jest istotny dla osiągania wymaganej wytrzymałości mechanicznej. W przeciwieństwie do zwykłej cegły ceramicznej, klinkier wypalany jest w bardziej intensywnych warunkach, co przekłada się na lepszą odporność na warunki atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia.
Właściwości techniczne kamienia wapiennego są fundamentalne dla jego zastosowań. Nasiągliwość poniżej 6% (a dla produktów premium nawet poniżej 3%) oznacza, że materiał nie przepuszcza wody tak intensywnie jak tradycyjna cegła, co przedłuża jego żywotność na zewnątrz. Wytrzymałość na ściskanie 25-60 MPa stanowi istotną przewagę względem zwykłej ceramiki, której wartości te wynoszą 10-15 MPa.
Proces wypalania cegły klinkierowej w temperaturze 1100-1300 stopni Celsjusza jest niezwykle ważny dla uzyskania wymaganej wytrzymałości. Ten etap determinuje nie tylko gęstość i wytrzymałość, ale także stabilność wymiarową oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych. W praktyce oznacza to dłuższy czas przygotowania materiału, ale znacznie lepsze wyniki w ostatecznym produkcie.
Właściwości charakterystyczne klinkieru, takie jak niski poziom nasiągliwości poniżej 6%, są istotne dla zastosowań zewnętrznych. Badania Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie potwierdzają, że niski poziom nasiągliwości jest kluczowym czynnikiem determinującym przewagę klinkieru w warunkach, gdzie często występują zmienne temperatury i wilgotność. Kostka klinkierowa spełniająca normy EN 1344 oraz zalecana przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Klinkieru klasę F100 gwarantuje dodatkową ochronę przed przymrozkami, które w Polsce występują ponad 80 dni rocznie.
Tabela 1. Porównanie głównych rodzajów cegły klinkierowej dostępnych na rynku polskim
| Typ cegły | Główne cechy | Zastosowanie |
|---|---|---|
| Cegła klinkierowa pełna | Zwarta budowa, bardzo trwała, odporna na zmienne warunki atmosferyczne | Mury piwnic, mury oporowe, nawierzchnie drogowe |
| Cegła klinkierowa dziurawka | Otworki zmniejszające masę o 15-20%, lepsza izolacyjność cieplna | Elewacje budynków mieszkalnych |
| Cegła klinkierowa płytka | Cieńsza niż tradycyjna cegła, grubość 9-15 mm | Wykańczanie powierzchni, szybki montaż |
| Kostka klinkierowa | Formaty 200x100x52 mm, 200x100x65 mm, 240x115x52 mm | Układanie na podsypce cementowo-piaskowej |
Główne zastosowania kamienia wapiennego obejmują wykańczanie elewacji budynków, aranżację wnętrz oraz elementy konstrukcyjne wymagające wytrzymałości. Bloczek elewacyjny cechuje się doskonałą estetyką i długowiecznością, idealny do zabudowań mieszkalnych i komercyjnych. Wnętrza ozdobione tym materiałem zyskują cieplejszy charakter i doskonałą izolację akustyczną wynoszącą 42-48 dB.
Rodzaje cegły klinkierowej - pełna, dziurawka, płytka i kostka
Klinkier pełny stanowi klasyczną reprezentację tego materiału, oferując niezwykle istotną wytrzymałość konstrukcyjną. Bloczek ceramiczny o zwartej budowie zapewnia maksymalną wytrzymałość dzięki intensywnemu wypalaniu w temperaturze 1100-1300° C, co przekłada się na nasiąkliwość poniżej 6% oraz wytrzymałość na ściskanie w przedziale 25-60 MPa. Ta konstrukcja wykorzystywana jest w murach piwniczych, nawierzchniach drogowych oraz jako płyta elewacyjna o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, spełniając normę EN 771-1.
Cegła klinkierowa dziurawka przedstawia innowacyjne rozwiązanie dla elewacji budynków mieszkalnych, gdzie istotna jest równowaga między wytrzymałością a efektywnością termiczną. Perforowany bloczek redukuje masę o 15-20% w porównaniu do pełnego formatu, jednocześnie poprawiając izolacyjność cieplną o 10-15%. Opracowana do tego celu, cegła ta waży 2,6-3,2 kg/sztukę i spełnia wymagania klasy F100 zaleconej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Klinkieru, co czyni ją nieodzowną dla budynków w strefach o ponad 80 dniach z przymrozkami rocznie.
Płytka klinkierowa służy do szybkiego wykańczania powierzchni, oferując rozwiązanie o niskiej masie własnej i krótkim czasie realizacji. Ova-płyta ceramiczna o grubości 9-15 mm umożliwia efektywny montaż dzięki niskiej wadze 0,5-1,2 kg/sztukę, a dostępność w szerokiej gamie kolorystycznej umożliwia tworzenie estetycznych elewacji. Cena w przedziale 4,00-10,00 zł za sztukę odzwierciedla specjalistyczny charakter tego produktu, a dodatkowa właściwość izolacyjna dziurawki stanowi fundamentalny atut przy termomodernizacji budynków.
Kostka klinkierowa stanowi solidne rozwiązanie dla nawierzchni chodnikowych, charakteryzując się podwyższoną wytrzymałością na ściskanie powyżej 50 MPa. Dostępne formaty 200x100x52 mm, 200x100x65 mm oraz 240x115x52 mm zapewniają różnorodność projektową przy zachowaniu wysokiej jakości. Popularne warianty w odcieniach czarnego kamienia i płyty czarnej, zwane odpowiednio cegłą klinkierową czarną i cegłą klinkierową grafitową, są powszechnie stosowane w projektach infrastrukturalnych we Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie. Przedział cenowy 2,50-3,50 zł za sztukę odzwierciedla równowagę między jakością a dostępnością rynkową.
| Format | Cena [zł/sztuka] | Producenci | Masa [kg/sztuka] | Zastosowanie |
|---|---|---|---|---|
| Pełny | 2,50-3,50 | Röben, Wienerberger, Vandersanden | 3,1-3,8 | Mury piwnicze, nawierzchnie drogowe |
| Dziurawka | 2,00-3,00 | Röben, Wienerberger, Vandersanden | 2,6-3,2 | Elewacje budynków mieszkalnych |
| Płytka | 4,00-10,00 | Röben, Wienerberger, Vandersanden | 0,5-1,2 | Wykańczanie powierzchni |
| Kostka | 2,50-3,50 | Röben, Wienerberger, Vandersanden | 3,0-3,5 | Nawierzchnie chodnikowe |
Przy planowaniu zakupu cegły klinkierowej dla elewacji, warto przyjrzeć się szczegółowym obliczeniom zużycia materiału. Dla powierzchni 100 metrów kwadratowych wymaga się około 480 sztuk pełnego formatu, gdzie każdy element o wymiarach 250x120x65 mm pokrywa powierzchnię 0,03 m2. Dziurawka o wymiarach 200x100x65 mm wymaga nieco większej liczby, rzędu 500 sztuk ze względu na mniejszą powierzchnię jednostkową. Płytka w formacie 200x100x52 mm w praktyce działa jako 10 paneli po 1 m2, co czyni jej zużycie w granicach 1000 sztuk. Kostka o podobnych wymiarach jak dziurawka potrzebuje 480 sztuk, zachowując spójność w projektach nawierzchniowych.
Ceny cegły klinkierowej - ile płaci się za metr kwadratowy
| Typ cegły | Cena [zł/szt.] | Producenci |
|---|---|---|
| Cegła pełna | 2,50-3,50 | Röben, Wienerberger |
| Cegła dziurawka | 2,00-3,00 | Vandersanden, Wienerberger |
| Cegła płytka | 4,00-10,00 | Röben, Vandersanden |
| Kostka klinkierowa | 3,50-5,00 | Wienerberger, Röben |
Cena cegły klinkierowej w 2026 roku zależy od licznych czynników, w tym od wybranego typu, wymiarów oraz koloru wykończenia. Dla cegły pełnej obowiązują przedziały cenowe wynoszące 2,50-3,50 zł za sztukę, natomiast dziurawka jest nieco tańsza w przedziale 2,00-3,00 zł/szt. Płytki charakteryzują się wyższą ceną w zakresie 4,00-10,00 zł/szt, co wynika z ich większej wartości dodanej. Kostka klinkierowa mieści się w przedziale 3,50-5,00 zł/szt. Format NF 240×115×71 mm stanowi klasyczną cegłę pełną o wysokiej wytrzymałości, natomiast format RF 240×115×52 mm to dziurawka o niższej masie. Warto zwrócić uwagę, że klinkier elewacyjny wypalany jest zgodnie z normą EN 771-1 w temperaturze 1100-1300°C, co zapewnia odpowiednie właściwości mechaniczne. Jedna cegła klinkierowa pełna waży 3,1-3,8 kg, dziurawka 2,6-3,2 kg, co istotnie wpływa na obciążenie konstrukcji. Gęstość klinkieru wynosi 1800-2100 kg/m3, a wytrzymałość na ściskanie mieści się w przedziale 25-60 MPa. Dla elewacji warto zamówić całość z jednej batchy produkcyjnej dla zapewnienia spójności kolorystycznej.
Pytanie: Jakie są najważniejsze normy dotyczące cegły klinkierowej?
Norma EN 771-1 określa klasy jakości cegły klinkierowej oraz parametry techniczne, w tym wytrzymałość na ściskanie 25-60 MPa. Klinkier elewacyjny wypalany jest w temperaturze 1100-1300°C, co gwarantuje stabilność wymiarową i odporność na warunki atmosferyczne. Przy zakupie zawsze sprawdzaj klasę mrozoodporności F100 - wymagana dla Polski.
Pytanie: Czy różnica w wymiarach cegły ma wpływ na cenę?
Tak, różnice w wymiarach bezpośrednio wpływają na cenę cegły klinkierowej, ponieważ każdy format wymaga innej ilości materiału i pracy montażowej. Formaty jak NF 240×115×71 mm czy WDF 210×100×65 mm mają różną masę, co przekłada się na koszty transportu i podparcia konstrukcyjnego. Dodatkowo cena zależy od producenta - Röben, Wienerberger czy Vandersanden oferują produkty w różnych przedziałach cenowych.
Pytanie: Ile kosztuje 100 metrów kwadratowych elewacji z cegły klinkierowej?
Koszt 100 metrów kwadratowej elewacji zależy od wybranego formatu i typu cegły. Dla cegły pełnej (NF 240×115×71 mm) przy cenie 3 zł/szt i 120 sztuk na m2 koszt wyniesie około 36 000 zł. Dziurawki (RF 240×115×52 mm) przy 2,5 zł/szt i 100 sztuk na m2 zatem koszt 25 000 zł. Płytki mają wyższą cenę - przy 7 zł/szt i 110 sztuk na m2 koszt to 77 000 zł.
Pytanie: Jakie są zalety cegły dziurawki w porównaniu do pełnej?
Cegła dziurawka charakteryzuje się lepszą wentylacją i niższą masą niż cegła pełna, co czyni ją korzystną przy dłuższych trwałych warunkach. Jej otwory poprawiają przepuszczalność powietrza, redukując ryzyko kondensacji i powstawania pleśni. Dziurawka waży 2,6-3,2 kg, co jest o 15-20% mniej niż pełna cegła ważąca 3,1-3,8 kg.
Pytanie: Czy kostka klinkierowa wymaga innej metody układania?
Kostka klinkierowa stosuje się w formatach 200x100x52 mm, 200x100x65 mm lub 240x115x52 mm zgodnie z EN 1344. Układanie wymaga precyzyjnego dopasowania elementów i stosowania właściwej mieszanki zaprawowej. Kostka często nakłada się na warstwę podkładu, co zapewnia lepszą przyczepność i równomierne rozłożenie obciążeń. Dzięki temu można uzyskać równą powierzchnię o wysokiej estetyce.
Jak dobrać cegłę klinkierową do elewacji - porównanie z silikatem i kostką
Wybór odpowiedniego materiału do elewacji wymaga analizy parametrów technicznych, cen oraz zużycia materiału. W 2026 roku dostępne są cztery główne rozwiązania: klinkier pełny, kostka klinkierowa, płytka klinkierowa oraz silikat.
Parametry techniczne cegieł klinkierowych w porównaniu z innymi materiałami
Klinkier elewacyjny wypalany jest w temperaturze 1100-1300°C, co daje mu wyjątkową trwałość przekraczającą 100 lat w zastosowaniach elewacyjnych. Wytrzymałość na ściskanie klinkieru pełnego wynosi 25-60 MPa, co przewyższa wytrzymałość ceramiki 10-15 MPa. Nasiąkliwość klinkieru jest poniżej 6%, a dla produktów premium poniżej 3%, co czyni go lepszym wyborem do aplikacji zewnętrznych niż ceramika o nasiąkliwości 12-18%. Gęstość klinkieru oscyluje w przedziale 1800-2100 kg/m3, podczas gdy gęstość silikatu wynosi 1600-1900 kg/m3. Klasa mrozoodporności F100 jest istotna dla aplikacji zewnętrznych w Polsce, gdzie liczba dni z przymrozkami przekracza 80 rocznie.
Izolacyjność cieplna klinkieru dziurawki jest lepsza o ok. 10-15% niż płytki klinkierowe, a izolacja akustyczna klinkieru wynosi 42-48 dB w porównaniu do 52-58 dB dla silikatu. Ten fundament trwałości i izolacyjności decyduje o długowieczności elewacji.
Tabela cenowa cegieł klinkierowych
Cena materiału jest istotnym czynnikiem przy planowaniu inwestycji. Poniższa tabela przedstawia aktualne przedziały cenowe według normy EN 771-1 oraz głównych producentów rynku.
| Typ cegły | Przedział cenowy [zł/szt.] | Producenci |
|---|---|---|
| Klinkier pełny | 2,50-3,50 | Röben, Wienerberger, Vandersanden |
| Klinkier dziurawka | 2,00-3,00 | Röben, Wienerberger, Vandersanden |
| Płytka klinkierowa | 4,00-10,00 | Röben, Wienerberger, Vandersanden |
| Kostka klinkierowa | 3,20-4,80 | Röben, Wienerberger, Vandersanden |
Wyższa cena płytki klinkierowej wynika z cieńszej grubości 9-15 mm i wyższej klasy wykonania, co wymaga precyzyjnego dopasowania podczas układania.
Zużycie materiału przy pokryciu 100 m2 elewacji
Dla realistycznych wyliczeń masy i zużycia materiału przyjmujemy następujące założenia: klinkier pełny (format 240×115×65 mm) z masą 3,4 kg na sztukę, klinkier dziurawka z masą 2,9 kg oraz kostkę 200×100×52 mm.
- Klinkier pełny (format 240×115×65 mm): ok. 3400 sztuk na 100 m2
- Klinkier dziurawka: ok. 3100 sztuk na 100 m2
- Kostka klinkierowa (200×100×52 mm): ok. 12 000 sztuk na 100 m2
Formuła liczby cegieł = powierzchnia [m2] × ilość na m2 pomaga szybko oszacować zapotrzebowanie. Dla elewacji wymagających uzupełnienia detali, dobrym uzupełnieniem jest odpowiednio dobrana farba na elewację, dopasowana do koloru klinkieru, stolarki okiennej i dachu.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o cegłę klinkierową
Jakie są główne różnice między klinkierem pełnym a kostką klinkierową?
Klinkier pełny charakteryzuje się większą wytrzymałością na ściskanie 25-60 MPa oraz niższą gęstością 1800-2100 kg/m3, co czyni go idealnym do konstrukcji nośnych. Kostka klinkierowa spełnia normę EN 1344 i posiada bardziej jednorodną strukturę, co ułatwia układanie przy większych zapasach cięć. Dla elementów ozdobnych lepszy jest klinkier czarny, który doskonale komponuje się z nowoczesnymi elewacjami.
Czy klinkier dziurawka nadaje się do zastosowań zewnętrznych?
Tak, klinkier dziurawka jest doskonałym rozwiązaniem dla elewacji zewnętrznych dzięki lepszej izolacyjności cieplnej o 10-15% niż płytki klinkierowe. Nasiąkliwość poniżej 6% zapewnia odporność na warunki atmosferyczne, a klasa mrozoodporności F100 gwarantuje trwałość przez lata. Bloczek ceramiczny tego typu chroni elementy rusztowania przed korozją.
Jakie parametry techniczne powinny posiadać cegły do elewacji?
Do elewacji wymaga się cegieł o wytrzymałości na ściskanie minimum 25 MPa oraz nasiąkliwości poniżej 6%. Gęstość 1800-2100 kg/m3 zapewnia odpowiednią nośność, a klasa mrozoodporności F100 jest nieodzowna dla polskich warunków klimatycznych. Wysoka trwałość przekraczająca 100 lat czyni ten wybór fundamentalnym dla długowiecznych inwestycji.
Błędy przy zakupie i montażu cegły klinkierowej - czego unikać
Istotne jest dokładne przygotowanie przed zakupem cegły klinkierowej, aby uniknąć kosztownych poprawek w trakcie realizacji inwestycji. Poniższa lista kontrolna pomaga zweryfikować warunki zamówienia i wybrać materiały odpowiednie do warunków klimatycznych w Polsce.
Przygotowanie checklisty kontrolnej przed zakupem cegły klinkierowej
- Sprawdź deklarację klasy mrozoodporności F100 - zapewnia odporność na ponad 80 przymrozków rocznie w Polsce
- Zweryfikuj normę EN 771-1 - określa wymagania jakościowe dla cegły klinkierowej
- Potwierdź temperaturę wypalania 1100-1300°C - gwarantuje niską nasiąkliwość poniżej 6%
- Zamów całość z jednej partii - zapewnia spójność koloru i faktury
- Poproś o świadectwo gęstości 1800-2100 kg/m³ - wymaga to solidnego podłoża
- Sprawdź wytrzymałość na ściskanie 25-60 MPa - określa wytrzymałość mechaniczną
- Zażądaj informacji o producencie - Röben, Wienerberger czy Vandersanden to marki premium
- Zweryfikuj dostępność dodatkowych elementów: kształtów i narożników
- Popytaj o gwarancję jakości - standardowo 10 lat dla cegły elewacyjnej
- Sprawdź opinie innych klientów - klinkier elewacyjny to inwestycja 2500-6000 zł
- Zamów próbkę do testu kolorystycznego - porównaj z kolorem stolarki okiennej
- Ustal warunki dostawy - cegła klinkierowa wymaga delikatnego transportu
Klasa F100 zapewnia mrozoodporność do 100 cykli chłodzenia-wymiany, co jest niezbędne dla Polski z ponad 80 dniami przymrozków rocznie. Gęstość cegły 1800-2100 kg/m³ wymaga podłoża o nośności co najmniej 150 kg/cm² - standardowa płyta betonowa spełnia ten warunek. Cena cegły klinkierowej pełnej w 2026 roku waha się od 2,50 do 3,50 zł za sztukę, a koszt całej elewacji to 25-35 zł/m².
Typowe błędy montażowe przy układaniu cegły klinkierowej i jak ich unikać
- Błąd: Brak wyrównania podłoża - konsekwencja: pęknięcia i odstępy w elewacji. Rozwiązanie: użyj warstwy podkładu cementowo-piaskowego o grubości 3-5 cm
- Błąd: Zaprawa nieodpowiednia do klinkieru - konsekwencja: wniknięcie wody i spękania. Rozwiązanie: wybierz zaprawę z nasiąkliwością poniżej 3% i wytrzymałością min. 15 MPa
- Błąd: Nieprawidłowe fugowanie - konsekwencja: łatwiejsze zmywanie się spoin. Rozwiązanie: stosuj fugi o szerokości 8-12 mm z dodatkiem cementu i piasku
- Błąd: Montaż w deszczu lub mokrej pogodzie - konsekwencja: osłabienie wiązania zaprawy. Rozwiązanie: planuj montaż w słoneczne dni z temperaturą 10-25°C
- Błąd: Brak kontroli gęstości spoin - konsekwencja: nierówna powierzchnia elewacji. Rozwiązanie: używaj łopatki do wyrównywania i wałka do ubijania spoin
Nieprzygotowane podłoże może spowodować ustąpienie cegły klinkierowej elewacyjnej już po 2-3 latach. Norma EN 771-1 definiuje kryteria jakości dla cegły klinkierowej, w tym wymaganą nasiąkliwość poniżej 6% dla zastosowań zewnętrznych. Temperatura wypalania klinkieru 1100-1300°C daje nasiąkliwość poniżej 6%, w porównaniu do 12-18% dla zwykłej ceramiki. Gęstość klinkieru 1800-2100 kg/m³ wymaga użycia zapraw o niskiej nasiąkliwości i wysokiej elastyczności.
Przed zakupem skontaktuj się z producentem - marki takie jak Röben, Wienerberger czy Vandersanden oferują wsparcie techniczne przy doborze klasy mrozoodporności. Zamów próbki różnych kolorów i formatów - klinkier elewacyjny w 200+ odcieniach może znacząco różnić się w świetle dziennym. Zaplanuj montaż z wyprzedzeniem - klinkier wymaga 28-dniowego wiązania zaprawy przed obciążeniem mechanicznym.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o cegłę klinkierową
W sekcji znajdą się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące cegły klinkierowej, w tym wyliczenia potrzebne przy realizacji elewacji, wytyczne pielęgnacyjne oraz porównanie z tradycyjną cegłą licową. Wszystkie informacje oparte są na aktualnych normach i praktyce branżowej z 2026 roku.
Ile cegieł potrzeba na 100 m2 elewacji?
Ilość cegieł zależy od wybranego formatu. Dla pełnego klinkieru 240×115×71 mm potrzeba 1386 sztuk, dla dziurawki 240×115×65 mm - 1481 sztuk, a dla płytki 200×100×30 mm - 2625 sztuk. Współczynnik zużycia materiału wynoszący 5% uwzględnia utraty przy cięciach i łączeniach. Kalkulacje opierają się na zużyciu 13,2 szt/m2 dla pełnego klinkieru, 14,1 szt/m2 dla dziurawki oraz 25 szt/m2 dla płytki.
| Format | Ilość cegieł na 100m² | Uzupełnienie (5%) | Razem sztuk |
|---|---|---|---|
| Klinkier pełny | 1320 | 66 | 1386 |
| Klinkier dziurawka | 1410 | 71 | 1481 |
| Klinkier płytka | 2500 | 125 | 2625 |
Jak dbać o klinkierowe elewacje w polskim klimacie?
W Polsce ponad 80 dni rocznie przekracza temperaturę -5°C, co wymaga systematycznej pielęgnacji elewacji z klinkieru. Odpowiednie dbanie zapobiega degradacji i utracie estetyki dzięki specjalnym właściwościom materiału.
- Czyszczenie powierzchni letnim preparatem bezkwasicznym - co 2-3 lata
- Kontrola fug pod kątem pęknięć i odpadów - co 5 lat
- Impregnacja preparatem na bazie silikonu - co 10-15 lat
- Wizualna ocena elewacji po sezonie przymrozkowym
Procedury te zgodne są z normą PN-EN 771-1 oraz rekomendacjami Polskiego Stowarzyszenia Producentów Klinkieru, co zapewnia długowieczność elementów fasady.
Dlaczego klinkier wymaga specjalnej spoiny?
Klinkier nadaje niską nasiąkliwość, co czyni go wyjątkowym pod względem odporności na wilgoć. Standardowa zaprawa cementowa natomiast szybko nasiąka gliną i pęka pod wpływem cykli temperatur. Dlatego właśnie klasyczne rozwiązania nie są wystarczające.
Fuga musi spełniać następujące wymagania: nasiąkliwość poniżej 6%, odporność na mróz klasy F100 oraz promieniowanie UV. Dostępne są trzy rodzaje fug: wypukła, wklęsła i płaska, które różnią się geometrią łączenia. Szerokość fugowania wynosi 10-15 mm zgodnie z normą EN 1344.
Klinkier vs cegła licowa - porównanie w praktyce
Porównanie dwóch najpopularniejszych materiałów murowych pokazuje różnice w parametrach technicznych oraz ekonomicznym aspekcie inwestycji. Wybór pomiędzy nimi jest determinowany nie tylko ceną, ale także oczekiwaną trwałością i konserwacją.
| Parametr | Klinkier | Cegła licowa |
|---|---|---|
| Wytrzymałość na ściskanie | 25-60 MPa | 10-15 MPa |
| Nasiąkliwość | <6% | 12-18% |
| Gęstość | 1800-2100 kg/m³ | 1600-1900 kg/m³ |
| Trwałość | >100 lat | 30-50 lat |
| Cena za sztukę | 2,50-6,00 zł | 0,80-1,50 zł |
Röben, Wienerberger i Vandersanden oferują klinkier elewacyjny w ponad 200 kolorach, co pozwala na doskonałe dopasowanie do projektu architektonicznego. Inwestycja w klinkier zwraca się dzięki 2-3x dłuższej trwałości w porównaniu do tradycyjnej cegły licowej.
CENY CEGIEŁ KLINKIEROWYCH [ZŁSZTUKA]
Redakcja Remonty.net.pl · wszystkie artykuły