Remont mieszkania krok po kroku. Od czego zacząć?

Remont mieszkania może być stresującym wydarzeniem. Wymaga on dokładnego planowania i określenia, jakiego efektu końcowego oczekujemy. Czy potrzebujesz więcej miejsca? Czy chciałbyś odnowić jedynie kuchnię i łazienkę? O czym pamiętać? Podpowiadamy!
remont mieszkania

Jeśli planujesz remont mieszkania, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Przede wszystkim rozważ swój budżet i co masz nadzieję osiągnąć po zakończeniu remontu. Ważne jest również, aby pomyśleć o harmonogramie projektu – czy chcesz przeprowadzić wszystkie prace naraz, czy podzielić remont mieszkania na etapy realizowane co jakiś czas. Gdy masz jasny pomysł i ustalone cele, możesz zacząć szukać wykonawców. Przy wyborze wykonawcy upewnij się, że zatrudniasz doświadczonego specjalistę. Czytaj dalej!

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z domy-porady.pl

Od czego zacząć remont mieszkania? Poznaj podstawowe informacje

Jeśli chodzi o remont mieszkania, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, trzeba będzie zdecydować, jaki rodzaj remontu chcesz zrobić. Czy chcesz wymienić stare urządzenia? Zmienić podłogę? Przemalować ściany? Kiedy wiesz, co chcesz zrobić, trzeba będzie uzyskać szacunki od wykonawców. Ważne jest, aby uzyskać jak najdokładniejsze informacje, dzięki czemu można porównać ceny i znaleźć najlepszą ofertę.

Kiedy już uda ci się znaleźć wykonawcę, trzeba będzie zacząć robić przygotowania do remontu. Może to obejmować przeniesienie mebli i pokrycie podłóg i ścian folią.

Po zakończeniu remontu dokładnie sprawdź pracę, zanim zapłacisz wykonawcom. Przy odrobinie planowania i wysiłku można skutecznie odnowić swoje mieszkanie i przywrócić mu dawny blask!

Jak znaleźć dobrego fachowca, który przeprowadzi remont domu?

Remont mieszkania może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie jesteś zaznajomiony z procesem budowlanym. Jednym z najważniejszych kroków podczas każdego remontu jest znalezienie wykwalifikowanego wykonawcy. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci znaleźć renomowanego specjalistę, który należycie wykona remont:

 • Zacznij od zapytania znajomych, rodziny i sąsiadów, czy znają kogoś godnego polecenia. Są spore szanse, że ktoś przeprowadzał podobny projekt renowacji i może mieć namiary na dobrego fachowca.
 • Gdy masz już kilku wstępnie wybranych wykonawców, poświęć czas na przeczytanie w Internecie opinii o każdym z nich. Poszukaj opinii byłych klientów i porównaj ceny.
 • Upewnij się, że wyraźnie opisałeś swoją wizję renowacji przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy. Dzięki temu wykonawcy zrozumieją twoje oczekiwania i przeprowadzą remont, który dokładnie odpowiada twoim oczekiwaniom.

Stosując się do tych wskazówek, możesz być pewien, że znajdziesz wykwalifikowanego wykonawcę, który pomoże ci urzeczywistnić marzenia o remoncie. Stosuj również te wskazówki w przypadku remontu mniejszych powierzchni (np. remont pokoju albo kuchni).

Jak wybrać materiały do remontu?

Podczas remontu mieszkania jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz, jest wybór odpowiednich materiałów. Materiały, które wybierzesz, określą wygląd wnętrz. Pamiętaj, by charakteryzowały się trwałością – dzięki temu będą służyć przez wiele lat. Zatem od czego zacząć? Oto kilka rzeczy, które warto mieć na uwadze przy wyborze materiałów do remontu:

 • Budżet. Ważne jest, aby ustalić budżet na remont mieszkania i trzymać się go. To pomoże ci zawęzić wybór i upewnić się, że nie przesadzisz z wydatkami.
 • Styl. Czy chcesz coś tradycyjnego, czy raczej nowoczesnego? Jeśli nie jesteś pewien, poświęć trochę czasu na przeglądanie magazynów projektowych i galerii internetowych w poszukiwaniu inspiracji.
 • Funkcjonalność. Kiedy już zdecydujesz się na styl, pomyśl o tym, jak przestrzeń będzie używana. Jeśli np. przeprowadzasz remont kuchni, zastanów się, ile miejsca na blacie potrzebujesz. Jeśli przeprowadzasz remont łazienki, przemyśl dokładnie jaką armaturę i inne elementy chciałbyś w niej umieścić. Czy wolisz mieć wannę, czy prysznic z wieloma głowicami?
 • Jeśli planujesz wkrótce sprzedać mieszkanie, możesz nie chcieć inwestować w wysokiej klasy materiały, których koszt zwróci się dopiero po latach. Jeśli natomiast planujesz zostać na miejscu przez długi czas, warto rozważyć materiały, które wytrzymają próbę czasu.

Pamiętając o tych czynnikach, możesz zawęzić swój wybór i znaleźć idealne materiały do remontu.

Jak zaplanować budżet?

Masz ustaloną kwotę, którą jesteś gotów wydać na remont? Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać:

 • Utwórz arkusz kalkulacyjny i wymień każdy możliwy wydatek, jaki przyjdzie ci do głowy w związku z remontem. Może to obejmować duże przedmioty takie jak nowe urządzenia lub dywany, jak również mniejsze przedmioty takie jak farby lub oprawy oświetleniowe. Nie zapomnij, aby uwzględnić takie rzeczy jak koszty instalacji i opłaty za dostawę.
 • Gdy już masz swoją kompletną listę, oszacuj, ile będzie kosztował każdy przedmiot. Możesz przejrzeć kategorie produktowe na stronach internetowych.
 • Zsumuj wszystkie szacunkowe koszty i porównaj je ze swoim budżetem. Jeśli suma jest znacznie większa niż kwota, którą jesteś skłonny wydać, sprawdź, czy są jakieś elementy na liście, z których można zrezygnować lub znaleźć dla nich tańsze alternatywy. Na przykład, jeśli planowałeś kupić nowe podłogi z twardego drewna, spróbuj odnowić istniejące podłogi.
 • Gdy już masz ostateczną sumę, która jest zgodna z twoim budżetem, dodaj do niej 10–20% całej kwoty, aby uwzględnić niespodziewane wydatki.

Jak zaplanować remont?

Remont dachu, balkonu, lub całego mieszkania to sytuacje, z którymi boryka się wiele osób. Istnieje kilka kluczowych rzeczy, które powinieneś zrobić, aby zaplanować swój remont. Pierwszym krokiem jest ocena, co należy zmienić lub zaktualizować w swoim mieszkaniu. To da ci ogólny pogląd na zakres prac, które należy wykonać.

Gdy wiesz już, co musi być zrobione, możesz rozpocząć opracowywanie budżetu. Ważne jest, aby w tym przypadku być realistą, ponieważ nieoczekiwane koszty mogą pojawić się podczas remontu. Po opracowaniu budżetu można rozpocząć poszukiwania pracowników lub firm, które mogą wykonać pracę.

Po wybraniu wykonawcy możesz zacząć finalizować szczegóły swojego remontu. Te kroki pomogą w przeprowadzeniu udanego remontu!

Jak radzić sobie z zakłóceniami podczas remontu?

Jeśli planujesz remont mieszkania, ważne jest, aby być przygotowanym na zakłócenia. Nawet najbardziej starannie zaplanowany remont może spowodować problemy takie jak kurz, hałas i inne niedogodności. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować zakłócenia.

Po pierwsze, porozmawiaj z sąsiadami z wyprzedzeniem i daj im znać, co planujesz. To pomoże im być przygotowanym na każdy zwiększony hałas lub ruch.

Po drugie, spróbuj zaplanować remont mieszkania w czasie, kiedy spowoduje najmniejsze zakłócenia dla sąsiadów, np. w godzinach pracy, jeśli mieszkasz w dzielnicy mieszkalnej.

Upewnij się także, że dokładnie posprzątałeś wszelkie pozostałości i śmieci po remoncie. Dzięki tym wskazówkom remont mieszkania nie powoduje zbyt wiele zakłóceń.

Remont mieszkania to dla wielu osób kosztowne i bardzo stresujące przedsięwzięcie. Jednak dzięki przestrzeganiu naszych wskazówek, cały proces powinien okazać się sukcesem i nie sprawić większych problemów. Twój nowo wyremontowany dom będzie bardziej komfortowy i stylowy, a to zwiększy wartość nieruchomości!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też