Fotowoltaika a remont dachu budynku – jak przygotować dach pod instalację?

Kiedy zdecydować się na fotowoltaikę na dachu? Jak przygotować jego powierzchnię pod montaż paneli? Jeśli interesuje cię zależność między montażem fotowoltaiki a remontem dachu budynku, przeczytaj poniższe wskazówki. Sprawdź, jak wybrać idealne miejsce na instalację!
fotowoltaika a remont dachu

Panele fotowoltaiczne można montować zarówno na dachach płaskich, jak i spadzistych. Te pierwsze przeważają w starym typie budownictwa, zwłaszcza domach typu kostka oraz w lokalach użytkowych – np. halach produkcyjnych czy magazynach. Kluczowe jest ustawienie paneli w odpowiednim kierunku. Najlepiej, jeśli ułożone są na południe lub południowy zachód. Istotny jest również materiał, z którego wykonane jest pokrycie dachu, a znaczenie ma także rodzaj izolacji. Kiedy dzieje się tak, że montowana jest fotowoltaika, a remont dachu okazuje się konieczny?

Kiedy dach wymaga remontu przed położeniem paneli?

Planujesz instalację paneli fotowoltaicznych na dachu? Zastanawiasz się, czy dach budynku nadaje się, czy może wymaga kosztownego remontu? Zazwyczaj taka dodatkowa inwestycja nie jest konieczna, jednak w pewnych sytuacjach należy wziąć pod uwagę pewne udoskonalenia. Po pierwsze, istotny jest rodzaj dachu – dachówka i blachodachówka stanowią dobrą podstawę pod montaż paneli. Inaczej rzecz ma się w przypadku eternitu – wymagany jest remont konstrukcji oraz wymiana pokrycia dachu. Po drugie, ważna swoją rolę odgrywa stopień zabezpieczenia budynku przed utratą ciepła, czyli wszelkie rozwiązania termoizolacyjne i hydroizolacyjne.

Przed położeniem instalacji fotowoltaicznej warto wprowadzić w tym zakresie pewne udoskonalenia. Dobra izolacja dachu sprawi, że instalacja będzie bardziej wydajna, wytwarzany prąd nie będzie marnowany. Powierzchnia, na której mocowane są panele musi być solidna, pozbawiona uszkodzeń, dlatego należy ocenić jej konstrukcję i naprawić ewentualne niedoskonałości. Fotowoltaika na starym, zniszczonym dachu może być nietrafioną inwestycją – problem ten dotyczy raczej użytkowników indywidualnych, gospodarstw domowych, nie przedsiębiorców, którzy zazwyczaj dysponują nowoczesną, mocną konstrukcją powierzchni, na której planują posadowić instalację. W takim przypadku pozostaje pytanie o to, jakie panele wybrać? Z takim problemem najlepiej zwrócić się do specjalistów, którzy zaproponują optymalne rozwiązanie.

Najlepsze położenie dachu pod instalację fotowoltaiczną

Ilość prądu, którą zdołają wyprodukować panele zależy przede wszystkim od ich mocy, intensywności nasłonecznienia oraz stopnia nachylenia dachu i jego usytuowania względem stron świata. Przed podjęciem decyzji o położeniu paneli musisz ocenić warunki, biorąc pod uwagę zacienienie, obecność wysokich budynków, drzew, rodzaj dachu. Jaki dach będzie idealny pod fotowoltaikę? Optymalne parametry to nachylenie pod kątem 30-40% – przy płaskich dachach stosuje się specjalne konstrukcje montażowe. Oczywiście najwydajniejsze będą panele skierowane na południe.

Jeśli nie wiesz, czy twój dach nadaje się pod inwestycję w fotowoltaikę, a remont dachu budynku także wzbudza wątpliwości albo wahasz się, gdzie umieścić panele, porozmawiaj ze specjalistą, który oceni warunki i dopasuje rodzaj, moc i miejsce zamocowania instalacji do twoich potrzeb i możliwości. 

Czy fotowoltaika na dachu to opłacalna inwestycja?

Fotowoltaika dla firm cieszy się coraz większym zainteresowaniem, głównie dlatego, że gwarantuje realne oszczędności. Jednocześnie pozwala na większą samodzielność, niezależność, a dodatkowo umożliwia realizowanie strategii zrównoważonego rozwoju. Co więcej, przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe, dzięki któremu znacznie obniżają koszty instalacji.

Zwrot inwestycji może nastąpić nawet po 3-5 latach, a twoja firma stanie się bardziej konkurencyjna i wyróżni się na tle innych przedsiębiorstw. Troszcząc się o obniżenie rachunków za prąd, dbasz także o środowisko naturalne, swoich pracowników, klientów, najbliższe otoczenie. Fotowoltaika daje ci wiele możliwości i jest szansą na wyjście z energetycznego impasu.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też