Pismo do spółdzielni mieszkaniowej o remont balkonu – co należy o nim wiedzieć?

Twój balkon wymaga remontu, ale nie wiesz, co powinno zawierać pismo do spółdzielni mieszkaniowej? Balkon to część budynku, która może wymagać regularnych napraw, aby zachować bezpieczeństwo. Warto więc napisać pismo do spółdzielni o remont balkonu. Jak to zrobisz? Dowiesz się z naszego artykułu!
pismo do spółdzielni mieszkaniowej o remont balkonu

Remont balkonu będącego częścią mieszkania może sprawić problem. Tego rodzaju elementy mają bardzo często zróżnicowany status prawny. Jest to pomieszczenie pomocnicze danego lokalu, ale także fragment całej konstrukcji budynku, który jest połączony z elewacją. Konieczne może więc być pismo do spółdzielni mieszkaniowej o remont balkonu.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Kto jest odpowiedzialny za remont balkonu?

Zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego z roku 2008, wydatki związane z utrzymaniem odpowiedniego stanu balkonu, który jest pomieszczeniem pomocniczym, ponosi właściciel lokalu mieszkalnego. Jednak wydatki związane z bieżącą konserwacją części budynku, na której balkon się znajduje, ponosi wspólnota mieszkaniowa. Balkon nie jest więc traktowany przez prawo jednolicie. Z jednej strony jest to pomieszczenie pomocnicze, a z drugiej element konstrukcyjny budynku. Lokator korzysta jedynie z przestrzeni użytkowej balkonu, cała reszta zaś jest częścią elewacji.

Koszt remontu balkonu – zapłaci spółdzielnia czy lokator?

Wspólnota mieszkaniowa może w pewnym stopniu sama decydować o tym, jak będzie wyglądało finansowanie remontu balkonu. Najczęściej szczegóły znajdują się w regulaminie. W większości przypadków za wyremontowanie balkonu odpowiada właściciel mieszkania, do którego przynależy ta powierzchnia użytkowa. Dużo zależy tutaj jednak od stanu technicznego i charakteru prac, jakie mają zostać przeprowadzone. Jeżeli balkon zagraża życiu oraz zdrowiu, ponieważ uszkodzone są jego elementy konstrukcyjne, to naprawy podjąć się powinna wspólnota mieszkaniowa. Istnieje jeszcze możliwość współfinansowania. W tym przypadku właściciel lokalu oraz wspólnota podzielą się kosztami. W tym wypadku konieczne będzie jednak ustalenie podziału kosztów, dopiero po nim można rozpocząć prace.

Zawsze przed rozpoczęciem prac konieczne jest złożenie wniosku o remont. Pismo do spółdzielni mieszkaniowej o remont balkonu należy złożyć niezależnie od tego, kto pokryje koszty związane z pracami. Pismo musi być też złożone w sytuacji, gdy właściciel mieszkania będzie chciał wykonać zabudowę balkonu za pomocą szkła lub innego materiału.

Co powinno znaleźć się w piśmie do spółdzielni mieszkaniowej o remont balkonu?

Wzór pisma do spółdzielni mieszkaniowej o remont balkonu nie jest odgórnie ustalony. Ważne jest jednak, aby znalazła się tam informacja o tym, kto ma odpowiadać finansowo za przeprowadzone prace remontowe. Oprócz tej informacji, w piśmie musi się znaleźć także:

  • data i miejsce sporządzenia dokumentu;
  • dane osoby wnioskującej;
  • dane adresowe lokalu, do którego należy balkon;
  • opis stanu technicznego balkonu;
  • zakres prac;
  • uzasadnienie przeprowadzenia remontu.

Aby ułatwić ci przygotowanie pisma, stworzyliśmy specjalny wzór, który możesz pobrać poniżej:

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Pismo do spółdzielni mieszkaniowej o remont balkonu jest konieczne, aby spółdzielnia mieszkaniowa mogła przynajmniej rozważyć twoją prośbę. Ostateczna decyzja będzie zależała od tego, jak uargumentujesz konieczność remontu.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *