Remont w niedzielę – prace remontowe a sąsiedzi

Remont w niedzielę u sąsiadów może być naprawdę uciążliwy. Ciągłe hałasy dochodzące z sąsiedniego mieszkania mogą sprawić, że relaks i odpoczynek po pracy będzie praktycznie niemożliwy. Dla wielu osób weekend jest jedynym momentem, kiedy mogą naprawdę wypocząć, a remont w niedziele u sąsiada może to znacznie utrudnić. Co można w tej kwestii zrobić? Dowiedz się już teraz!
remont w niedzielę

Remont w niedzielę nie zawsze spotka się z życzliwością sąsiadów. Warto jednak zaznaczyć, że prace remontowe w weekend nie są w żaden sposób prawnie zabronione, jeżeli nie ma takiego zapisu w regulaminie spółdzielni mieszkaniowej.

Remont w niedzielę i święta a prawo

Przyjęło się w społeczeństwie, że remonty w niedzielę nie powinny być wykonywane ze względu na to, że przeszkadzają one w odpoczynku sąsiadom. Niedziela jest jednak według prawa dniem jak każdy inny, a więc przeprowadzanie prac remontowych nie jest w tym czasie zakazane. Inaczej wygląda sytuacja, gdy zabrania tego regulamin spółdzielni. Jeżeli do osoby przeprowadzającej remont, wezwana zostanie policja, to dostanie on jednak prawdopodobnie jedynie pouczenie, chyba że rażąco łamie Kodeks wykroczeń.

Najczęściej przywoływanym artykułem prawa w przypadku remontu jest art. 51 Kodeksu wykroczeń. Aby z tego tytułu nałożony został mandat na właściciela, musi on w rażący sposób złamać ustalenia regulaminu porządkowego, chodzi tu o zakłócanie miru domowego. Remont musi mocno wdawać się we znaki współmieszkańcom.

Remont w niedzielę w bloku a regulamin spółdzielni mieszkaniowej

Głośne dźwięki wiercenia mogą zakłócać spokój, zwłaszcza jeżeli wykonywane są one w niedzielę. Dlatego właśnie większość regulaminów spółdzielni mieszkaniowych zabrania robienia remontu i prac budowlanych w niedzielę. W każdej wspólnocie regulamin taki wygląda trochę inaczej. W wielu przypadkach ustalane są dokładne godziny, w których można hałasować w związku z remontem.

W jakich godzinach można przeprowadzić remont?

Regulaminy spółdzielni mieszkaniowych określają, kiedy można przeprowadzać głośny remont w bloku. Do której godziny jest to możliwe? Wszystko znowu zależy od regulaminu spółdzielni. Niektóre pozwalają na prace remontowe przez 7 dni w tygodniu do godziny 20. Może być również tak, że remonty można przeprowadzać jedynie od godziny 8:00 do 16:00 od poniedziałku do piątku.

Co się dzieje, gdy ktoś złamie ten zakaz? Sama spółdzielnia nie ma prawa do ukarania mieszkańca mandatem. Sąsiedzi mogą wezwać policję, powołując się na Kodeks Wykroczeń, oczywiście pod warunkiem, że sąsiad rażąco złamał obowiązujące zasady.

Co może zrobić sama spółdzielnia? Jeżeli zasady są uporczywie oraz rażąco łamane, to wspólnota mieszkaniowa może zażądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

Remont w niedzielę może być niemile widziany przez mieszkańców bloku. Jeżeli musisz wykonać głośne prace budowlane, to powinieneś robić to w tygodniu, gdy sąsiedzi są w pracy. Nie masz takiej możliwości? Porozmawiaj ze swoimi sąsiadami i uprzedź ich wcześniej o tym, że w twoim domu będzie trwał remont w niedzielę.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też